Świąteczną łzę zamień w uśmiech

18:06:00 aldia 48 Komentarze

W święta nikt nie lubi być sam. Tak naprawdę każdy podświadomie pragnie szczęścia, a szczęście to rodzina i radość z bycia razem. Przyznacie, że czas Bożego Narodzenia jest wyjątkowy, a roztaczającą się magię można poczuć tylko dzieląc się miłością.

Nim zasiądziesz do wigilijnego stołu, pomyśl o tym panu, co siedzi sam w czterech pustych ścianach wypatrując ze łzami w oczach gości, którzy nie nadchodzą... Jeszcze niedawno miał rodzinę, żonę, dzieci, a dziś został całkiem sam. Żona odeszła po dramatycznym wypadku, a dzieci "pasące się" na Zielonej Wyspie zapomniały choćby o telefonie do tatusia... Nie będzie całowania pod jemiołą, będzie tylko wielka tęsknota...

Tuż za ścianą jest za to mama, tata i dzieci. Co z tego? Ojciec znów awanturuje się pijany, zlękniona matka gasi przypalony bigos, a mały synek chowa się pod umorusaną poduszką. Ich stół będzie dziś pusty....

Po drugiej stronie ulicy jest szpital. On nigdy nie zostaje pusty. W ciemne okna zerkają chorzy. Z bólu, nudy i smutku. Cierpią. Zamiast przy stole leżą na łóżku, zamiast kolacji dostaną kolejną kroplówkę. Staruszka z oddziału na parterze wypatruje kątem oka pierwszej gwiazdki na niebie, z trudem przełyka ślinę... to będą jej ostatnie święta...

Pielęgniarki z tego szpitala też są mamami. W domach czekają na nich dzieci. Wigilia bez mamusi. Która to już z kolei? Lulajże Jezuniu zaśpiewają sobie do snu sami...

Koło szpitala przebiega trasa pociągu,a w nim kolejarze. Mieli być przy stole na czas, ale dojadą dopiero po północy. Inni będą już szli na pasterkę, a oni dopiero będą pędzić na zimne już dania....

Po kościele, zmarznięci ludzie popędzą do ciepłych domów...

Tego szczęścia nie mają ludzie bezdomni. Skostniałe ręce, grzeją przy ognisku. Bez domu, bez nadziei, często już nawet bez marzeń. Odarci ze złudzeń, nie poczują dziś zapachu domowego barszczu...będzie tylko żal, do świata lub do siebie.

Pełne nadziei są za to zawsze dzieci. Tego dnia jednak najsmutniejsze oczy mają te porzucone, oddane i zapomniane. Osierocone biedactwa nie przytulą się do mamy, nie pożartują z tatą, nie pochwalą się prezentami. Może i obejrzą bajkę o Rudolfie, ale czy zasną z uśmiechem na twarzy? Niewinne, pokrzywdzone istotki...

Czy tylko niewinnych powinniśmy żałować w święta? W więzieniu też siedzą ludzie, za którymi tęsknią żony, matki i Bogu ducha winne dzieci. Zamiast dzielić się dziś opłatkiem z najbliższymi muszą patrzeć na siebie z pogardą...
Koło aresztu jest za to duża willa. Mieszkają w niej majętni ludzie. Ozdobili ogród tysiącem światełek, postawili gotową, złociutką choinkę, mają suto zastawiony stół "gotowcami" z marketu, wystroieni w galowe stroje siadają do uroczystej kolacji. Podzielą się opłatkiem, wycałują pod jemiołą, objedzą do syta, obejrzą urywek Kewina i sioo! Dzieci do komputerów, mama do garów, tato za powtórkę meczu... Będzie cichutko. Cicha noc, lecz nie święta... Usną samotni. Bo samotność to także ta w sercu. Nie będzie ubierania choinki, lepienia pierożków, długich rozmów przy blasku świec, wspólnego kolędowania, ciepłych dotyków i radości ze spotkania z rodziną. Nie będzie zatem wspomnień.

Samotność w święta boli najbardziej. Zastanów się, jak Ty możesz w tym roku zapobiec jakieś łezce? Czasem nie trzeba szukać daleko. Może zaprosisz do siebie samotną sąsiadkę? Zaopiekujesz się na ten czas jakąś sierotką? Pomożesz choremu posprzątać, zrobić zakupy? 
Bądźmy dla siebie mili i serdeczni, nawet jeśli przychodzi nam to z trudem, naprawdę warto, choćby w te dni, gdzie Bóg ma urodzić się w człowieku....

Podobno wigilia i święta mają czarodziejską moc czynienia nas lepszymi ludźmi. Pomagajcie, dzielcie się, odwiedzajcie. Tak dużo od nas zależy. Twórzmy wokół miłą atmosferę. Koniecznie śpiewajcie razem kolędy, przekonacie się, ile niesie to za sobą szczęśliwych chwil.

Malujcie uśmiechy na innych twarzach! Liczę na Was! I przesyłam moc uścisków. Pięknych, magicznych i radosnych świąt Kochani!

Wasza aldia :)


48 komentarzy:

 1. Sama prawda w tym co piszesz,,,też wiem co to samotność ,,,ale nie ma co w ten świąteczny czas zasmucać innych,,trzeba szukać pozytywnych uczuć:))
  Wszystkiego Dobrego dla Ciebie:))))))))))))

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie i bardzo mądrze napisane.
  Zawsze w Wigilię, stawiając tradycyjnie pusty talerz dla gościa, zastanawiam się ile takich osób jest wtedy samotnych, potrzebujących... ale zapewne żadna z tych osób nie zapuka do drzwi w ten wieczór, żeby nikomu się nie narzucać. A jeśli nawet, to ile osób wpuściłoby takiego człowieka do środka? Też raczej mało kto, chociaż pusty talerz na stole stoi praktycznie u każdego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za życzenia i miłe słowa. Słyszałam historię od znajomej: pewnego roku nie przygotowali tego pustego talerza, a ku ogromnemu zdziwieniu....do drzwi zapukał całkiem obcy, bezdomny mężczyzna. Bywa. Oczywiście, jak najbardziej warto pielęgnować ten zwyczaj.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pięknych, roziskrzonych ciepłem rodzinnym Świąt...

  OdpowiedzUsuń
 5. radosnych swiat i zdrowych !

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz racje tak dużo zależy od nas wystarczy rozglądnąć się wokół siebie. Życzę spokojnych i rodzinnych Świąt oraz buziaki zasyłam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dużo zależy od nas samych.Goniąc za pieniądzem, żeby nam było lepiej, człowiek wiele wytraca, przegapia. Wiele jest to z tych momentów, które są nie do powtórzenia, bo czasu nie da się przecież cofnąć.Dlatego święta powinny być nie tylko czasem prezentów, obżarstwa, ale i refleksji...
  Zdrowych i wesołych świąt!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeden raz spędziłam samotnie, to było kilkanaście lat temu - nigdy więcej.
  Radosnych i pogodnych świąt, przede wszystkim w otoczeniu bliskich :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdrowych, radosnych, ciepłych, rodzinnych świąt życzę:)
  Racja dużo zależy od nas..bądźmy dobrzy a świat stanie się lepszy, uśmiechajmy się do siebie, bądźmy życzliwi..
  Pozdrawiam cieplutko
  Patrycja

  OdpowiedzUsuń
 10. Ze szczerego serca w ten piękny
  czas, gdy gwiazdka świeci dla
  wszystkich nas, życzę miłości bez
  trosk i złości, pokoju na świecie i
  wszystkiego czego tylko zapragniecie,
  niech Wam się spełni, radości doda i
  niech będzie biało, żeby się szczęście
  zawsze do nas uśmiechało!

  OdpowiedzUsuń
 11. Moc życzeń na mnie spada :) dziękuję, to miłe. Radosnych świąt nie będę miała, ale spokój się przyda....

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo piękne slowa... czyta sie jak madra przypowieśc. Ja wierzę w ludzi i wiem ze na swieta otworza swoje serca i swoje domy. ..

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja także życzę Ci spokoju i utulenia we wspomnieniach. Moja córka w tym roku zrobiła mi niespodzianke: zaprosiła mnie i męża na Wigilię . Jedziemy już do niej w poniedziałek, by pobyć dłużej ze sobą. Wie, że jest mi ciężko, więc chce byśmy byli razem. Ja także kilkanaście lat temu spędzałam samotnie wigilię. Przepłakałam ja od rana do świtu nastepnego dnia. To straszne uczucie... U nas też zawsze jest 1 dodatkowe nakrycie. Ściskam Cię mocno, tak jak tylko potrafię. U mnie dzisiaj wspomnienia o Betlejem.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękuję ci za tak piękne słowa. Masz cudowne serce i odwagę przypominania ludziom co jest najważniejsze. Nigdy się nie zmieniaj!
  U mnie po raz kolejny na wigilię będzie Weronika z domu dziecka...taka nasz lokalna tradycja. Najserdeczniejsze życzenia świąteczne ci przesyłam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jesteś niesamowita!!!!!
  dobrego, świątecznego czasu dla Ciebie!!!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Wiesz co, czyta się to ze ściśniętym gardłem i żalem ale z drugiej strony - świata nie zbawimy. Nie tylko w Wigilię ludzie są sami, nie tylko w święta dzieci tęsknią a matki przyjmują razy bo "zupa była za słona". To się dzieje cały rok, a otoczenie w okresie świąt bardzo na nas naciska wymuszając wręcz dobroczynność i wykorzystując miękkie serce. Nie lubię tego.
  Świąt nie zdarzyło mi się nigdy spędzać całkowicie samotnie ale mam znajomych którzy byli do tego zmuszeni z różnych powodów i wcale nie wspominają tego tak tragicznie. Że tak dosadnie stwierdzę, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia ;) Święta to moim zdaniem czas odpoczynku i radości, a to w jakim je spędzimy gronie zależy tylko od nas. Ludzie przez całe życie podejmują decyzje o wyjazdach, podróżach na drugi koniec świata, urlopach właśnie w okresie świąt bo wtedy mają szansę żeby dostać więcej dni urlopu, żeby się odstresować, naładować baterie na kolejne pół roku. Nie miej im tego za złe. Buziol!!

  OdpowiedzUsuń
 17. Nic dodać nic ująć! Spokojnych Świąt!!
  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 18. Smutno mi się zrobiło po przeczytaniu Twoich słów .. a jednak , są prawdziwe i głębokie . W dzisiejszych czasach , niestety ,ale nie wiadomo , kogo wpuszczasz ,aby zasiadł z Tobą do stołu .. zbłąkany wędrowiec .. Zaprosić dziecko , bez mamy i taty , do pełnego domu , gdzie panuje miłość , zgoda , zrozumienie - pokazać mu ,że świat i życie jest piękne , a zaraz potem odesłać do swojego , niczyjego DDZ .. Nie wiem ,czy o to chodzi .. Ludzie są podli , w koło dużo zła , wojen .. Tak , warto zastanowić się i otworzyć serce ,ale niech to nie będzie tylko chwila , bo Wigilia .. Niech to będzie sposób na lepsze życie !

  A Tobie Kochana życzę zdrowych i wesołych Świąt , spędzonych w miłej , rodzinnej atmosferze , żeby wszystkie smutki odeszły w niepamięć , a w Twoim sercu gościła zawsze miłość i radość ! :-)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mniej prezentów, więcej czasu i uśmiechu!

  OdpowiedzUsuń
 20. Wzruszył mnie Twój post...pięknie to ujęłaś. Za mało myślimy o innych, a szkoda...Zdrowych, spokojnych i pięknych świąt dla Ciebie i Twoich najbliższych :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Pieknie napisane - pokazałaś ludzką rzeczywistość. Moze i w świeta się zmieniamy, ale to jest tylko chwila, moment, potem zostaje codzienność.
  Choć z tymi wieźniami się nie zgodzę. Nie wyobrazam sobie abym miała dzielic sie opłatkiem lub żałować takiego np. pedofila. O nie! Przenigdy!
  Pozdrawiam i radosnych Świat zycze

  OdpowiedzUsuń
 22. piękny post ...
  taki życiowy a jakże wzruszający ...
  aż mi skróa mrowieje...
  oby nikt tego dnia nie był sam :)
  pozdrawiam ciepło a z życzeniami jeszcze wpadnę :)))

  OdpowiedzUsuń
 23. pięknie powiedziane....wzruszyłam się

  OdpowiedzUsuń
 24. Ha:) Piękne słowa:) Pomagamy w organizowaniu Wigilii dla Bezdomnych w Stoczni.. I w Robótce.. I tak po prostu:) Serdeczności Aldi!

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo dziękuję, za wiele ciepłych słów i życzenia! Nie mam za złe nikomu, jak spędza święta, namawiam tylko i promuję zawsze dobroć :) A odnośnie więźniów, nie napisałam, by dzielić się z kimś opłatkiem, a o tym, że oni też mają rodziny i za nimi też ktoś w te święta będzie tęsknić, matki, żony i co najsmutniejsze dzieci...
  Wpis, że ktoś się wzruszył czytając mój tekst jest dla mnie najlepszym prezentem...

  OdpowiedzUsuń
 26. Cudowny post, łza zakręciła się w oku...

  OdpowiedzUsuń
 27. Pięknie to napisałaś. Nikt nie lubi być sam, a w święta samotność serce ściska jakby mocniej. Cieszę się, że poruszyłaś ten temat. U nas na pewno będzie nakrycie dla strudzonego wędrowca. Miejmy miłość w sercu i dzielmy się nią nie tylko w te święta.

  Kochana, wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 28. Najserdeczniejsze życzenia:

  Cudownych Świąt Bożego Narodzenia,

  Rodzinnego ciepła i wielkiej radości,

  Pod żywą choinką zaś dużo prezentów,

  A w Waszych pięknych duszach wiele sentymentów.

  Świąt dających radość i odpoczynek,

  oraz nadzieję na Nowy Rok,

  żeby był jeszcze lepszy niż ten,

  co właśnie mija.

  Tobie i całej Twojej rodzinie życzy Basia:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Świetny wpis,wspaniała idea!!
  Życzę żeby Świąteczna magia została w Twoim sercu na długi czas!!

  OdpowiedzUsuń
 30. Masz rację. Święta to szczególny czas,w którym to zwłaszcza musimy pomyśleć o tych, którzy mieli mniej szczęścia od nas. Nie zawsze jest tak,że zasługujemy na to co nam się przytrafia. Wiele jest kwestią przypadku.
  Wesołych Świąt w rodzinnej, ciepłej atmosferze.

  OdpowiedzUsuń
 31. bardzo fajny blog:) zapraszam do mnie:)

  http://sandrainvogue.blogspot.com/

  obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń
 32. Na Wigilię
  Czekając, kiedy wzejdzie wigilijna gwiazda
  Do wpół zmarzniętej szyby przywarł chłopiec mały.
  Patrzył - zimowe ptaki wracały do gniazda,
  Jakby tego wieczoru też świętować chciały.
  Niegdyś gwiazda z Betlejem mędrców prowadziła,
  Dziś znak daje, by zasiąść do świętej wieczerzy,
  By biel opłatka ludzkie waśnie pogodziła,
  A w sercu znów zamieszkał Ten, co "w żłobie leży".
  Chwila jedna! Przy tobie nikną odległości,
  Co szare - zmienia się w odświętne, tajemnicze.
  Daj nam więcej dni takich, spragnionych miłości,
  Niech świat przy żłóbku Twoim odmienia oblicze.
  [o. Franciszek Czarnowski]

  Do wiersza dołączam najlepsze życzenia wszystkiego dobrego, zdrowych, wesołych świąt Bożego Narodzenia, wszelkich łask Bożych dla Ciebie i Twoich bliskich:)

  OdpowiedzUsuń
 33. Zdrowych ,pogodnych i spokojnych Świąt życzę !
  Uściski świąteczne przesyłam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Dużo ciepła dzięki ludzkiej życzliwości, odrobiny światła w mroku dzięki szczeremu uśmiechowi, radości w smutku dzięki ludzkiej miłości i nadziei na lepsze jutro w chwilach niepokoju życzy Pastelowy domek :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Moc życzeń na mnie spada :) Serdecznie dziękuję za miłe słowa pod adresem bloga oraz świąteczne życzenia. Wzajemnie, serdeczności posyłam!

  OdpowiedzUsuń
 36. Piękny post.Cudownych, radosnych Świąt , w gronie Twoich najbliższych życzy Jowita.

  OdpowiedzUsuń
 37. no I tych troche dalszych też
  .....

  OdpowiedzUsuń
 38. Prawdziwiej magii pod świątecznym niebem pełnym cudów ! Radosnych Świąt :) Pozdrawiam - M.

  OdpowiedzUsuń
 39. Niech to będą cudowne święta...pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 40. Z okazji Świąt życzę ci dużo radości w dniu codziennym,mnóstwo miłości abyś mogła ną obdarować wszystkich wokół i nadziei która pomaga przetrwac najcięższe próby.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Dużo zdrowia i pogody ducha w święta ci kochana życzę Marii śle buziaki

  OdpowiedzUsuń
 42. Faktycznie, samotność na święta jest najgorsza...
  Wspaniałych Świąt życzę

  OdpowiedzUsuń
 43. Kochana niech magia tych Świąt trwa przez cały nadchodzący rok!

  Ściskam Świątecznie :***

  OdpowiedzUsuń
 44. Wszystko to prawda...Święta to czas kiedy powinniśmy być z bliskimi i dzielić się z nimi radością bożonarodzeniową.Nie każdemu jest to dane więc tym bardziej powinniśmy docenić to,co mamy!
  Wesołych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
 45. Święta prawda. Zdrowych, wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń

Twój głos ma znaczenie :)